ps4 hdr

Co to jest HDR?

Obraz HDR (ang. High Dynamic Range image) to obraz o zakresie jasności (luminancji) porównywalnej do zakresu jasności widzianego przez człowieka. Zakres jasności definiowany jest jako stosunek najjaśniejszego punktu na obrazie do punktu najciemniejszego.

Co muszę mieć aby wyświetlić obraz HDR?

Uzyskanie obrazu wysokiej jakości w standardzie HDR wymaga spełnienia czterech warunków:

 1. Musisz mieć źródło obrazu HDR (czyli konsolę PS4 z oprogramowaniem systemu w wersji 7.0 lub nowszej).
 2. Musisz mieć telewizor HDR.
 3. Połączenie konsoli z telewizorem musi być poprzez przewód Premium HDMI.
 4. Muszą być spełnione warunki kompatybilności.

Czyli w konsoli musisz włączyć odpowiednią opcję wyświetlania obrazu o poszerzonej skali jasności o ile masz telewizor z funkcją HDR kompatybilną z Twoją konsolą. Wymagania te przedstawia Sony na stronie poświęconej HDR PS4: https://www.playstation.com/pl-pl/get-help/help-library/system—hardware/sound—screen/ps4–how-to-get-hdr/ O kompatybilności piszemy w dalszej części.

A jeżeli nie spełniasz wymogów?

Nie martw się – nawet gdy nie spełniasz formalnych wymogów uzyskasz za darmo efekt HDR na swoim sprzęcie, na każdym sprzęcie!

Problemy z HDR w konsolach, telewizorach i przewodach

A jeszcze sprawa telewizora którą należy poruszyć. Dobry telewizor z HDR kosztuje ponad 5 000zł, a tańsze telewizory z HDR wprowadzają w trybie HDR input lag (opóźnienie) rzędu 100ms, które uniemożliwia komfortową grę. Kupując tani telewizor stracisz możliwość grania w gry akcji w trybie HDR… Osobną, mało znaną sprawą są błędy HDR. Tak, tak – dekodery HDR i implementacja HDR w telewizorach często powodują błędy (tzw. artefakty HDR). Okazało się w testach, że telewizory o dużej jasności szczytowej Sony, Samsung, Panasonic przegrały z LG, które choć dysponuje niższą jasnością to zapewnia wyższy kontrast i brak błędów w obrazie. Artefakty HDR mogą uniemożliwić grę akcji gdyż będą rozpraszać Cię na ciągłe sprawdzanie czy to błysk wroga czy artefakt podświetlenia.

Niestety, jest kilka standardów HDR i nie wszystkie są ze sobą kompatybilne. Konsola PS4 generuje obraz HDR w standardzie HDR10 a na rynku jest wiele telewizorów z HDR w telewizyjnym standardzie HLG – niekompatybilnym z HDR10, niestety. Taki telewizor HDR nie pozwoli na wyświetlanie obrazu HDR z konsoli PS4.

Same konsole też mogą sprawić niespodziankę. Tak, konsola PS4 może wygenerować obraz HDR ale porty HDMI obecne w starszych modelach PS4 mogą być niezdolne do przesyłania sygnału HDR. Wskazywałaby na to wersja HDMI – konsole mają porty 1.4, a HDR wymaga w teorii wersji 2.0a. Oznacza to, że nawet mając telewizor HDR możesz nie uzyskać efektu…

Jakby tego wszystkiego było mało to niekompatybilny, tani kabel HDMI lub za długi może poza brakiem efektu spowodować… smużenie ekranu w trybie HDR.

Nasza rada – nie kupuj telewizora HDR a nawet nie włączaj HDR w konsoli PS4 tylko wykorzystaj poniższe porady jak uzyskać za darmo na każdym telewizorze efekt HDR bez spowalniania konsoli. Da się!

Poniższa porada pozwoli Ci cieszyć się lepszą jakością obrazu bez wykorzystywania funkcji HDR, dlatego sprawdzi się z każdym telewizorem.

Czy warto zabiegać o HDR?

Obraz HDR jest obrazem o wyższej jakości ze względu na wyższą dynamikę jasności. Wzrost jakości jest okupiony większym obciążeniem konsoli PS4 generującej obraz HDR oraz wysokim kosztem telewizora z funkcją HDR. Dodatkowo jest wysokie ryzyku braku kompatybilności systemów HDR w konsoli PS4 oraz w telewizorze i wydatek pójdzie na marne. Jeżeli zamierzasz nabyć nowy telewizor, to minimalnym standardem HDR jaki powinien obsługiwać powinien być HDR10. Kolejnym, lepszym jest HDR10+ ale najlepszym standardem jest standard Dolby Vision. Standardy te nie są dostępne w budżetowych telewizorach, niestety, aby cieszy się tymi standardami musisz nabyć droższy telewizor.

Dlatego ZANIM zdecydujesz się na modernizację przeczytaj poniższe porady jak uzyskać efekt HDR bez jakichkolwiek kosztów.

Ważną przesłanką aby nie zabiegać o kosztowny HDR jest to, że praktycznie nie ma gier wyświetlających obraz HDR. Niektórzy producenci gier zapowiedzieli patche wprowadzające HDR do gry, jednak nie licz, że wszyscy to zrobią – wprowadzenie HDR obciąża konsolę i może doprowadzić do zmniejszenia liczby wyświetlanych klatek. Ci producenci, którzy mają problem z płynnością gier raczej nie zdecydują się na gry w standardzie HDR. Dlatego zamiast rozglądać się za nowym przewodem HDMI, nowym telewizorem HDR10 skorzystaj z poniższej porady bezpłatnie polepszającej jakość obrazu dając efekt HDR.

Nawet oglądanie filmów na konsoli PS4 nie pozwoli cieszyć się HDR-em, gdyż producenci filmów włączyli funkcję HDR tylko do standardu 4K (np. Netflix nie włącza HDR w standardzie FullHD a jedynie w 4K). Teoretycznie więc oglądanie filmów z HDR-em jest na PS4 możliwe, tylko filmów tych nie ma skąd wziąć. Bo nikt nie oferuje wideo w 1080p z HDR-em. A tylko z takim poradziłoby sobie PS4.

Wisienką na torcie jest fakt, że i tak musiałbyś mieć telewizor 4K – nie ma bowiem obecnie również telewizorów FullHD, obsługujących HDR-a. Bardzo droga impreza i bardzo problematyczna.

Dlatego podnieś jakość obrazu bez telewizora HDR10 i za darmo uzyskaj efekt HDR. Jak? – czytaj dalej!

Jak uzyskać efekt HDR na telewizorze bez funkcji HDR?

Standardowo konsola PS4 w ustawieniach obrazu ma ustawiony zakres RGB automatyczny lub ograniczony. Zakres RGB – jak wiesz – to oznaczenie jasności poszczególnych barw R, G i B w zakresie np. 0-1023 dla przetworników obrazu 10-bitowych (0-4095 dla przetworników obrazu 12-bitowych). Dla zakresu 0-1023 (1024 wartości) uzyskujemy pełen zakres jasności – od białego białego (a nie szarego) do czarnego czarnego (a nie ciemnego). Już chyba rozumiesz w czym rzecz – jeżeli masz ustawienie zakresu RGB automatyczne lub ograniczone, konsola PS4 ZMNIEJSZA dynamikę obrazu, nie wyświetla najjaśniejszych ani najciemniejszych elementów, konsola „przygasza” obraz.

Przykładowo – jeżeli konsola ogranicza zakres jasności składowych w przedziale 64-960 (zamiast 0-1023), tracisz 128 z 1024, czyli 12% skali jasności. Odzyskaj pełne 100% i poczuj jakość HDR.

Idąc dalej upewnij się, ze w konsoli jest wyłączona opcja HDR. Wyłącz tę opcję aby odciążyć konsolę i zmniejszyć zakłócenia na przewodzie HDMI.

Krok 1. Konfiguracja telewizora.

Uzyskanie wysokiej jakości obrazu wymaga pewnych wcześniejszych zabiegów „środowiskowych” niezależnie od tego jaki telewizor czy konsolę posiadasz. Warunków dobrego obrazu jest kilka. Zanim zaczniesz konfigurować konsolę PS4 zadbaj o jej otoczenie.

 • Unikaj światła padającego bezpośrednio na ekran telewizora. Najlepiej na czas gry włączyć oświetlenie z tyłu lub z boku telewizora tak, aby światło nie padało bezpośrednio na ekran.
 • Odkurz ekran. Kurz rozmywa obraz, przetrzyj ekran lekko wilgotną ściereczką.
 • Ustaw jasność ekranu telewizora tak, aby podczas wyświetlania na jakimś kanale czarnych pasków nad/pod filmem panoramicznym te „czarne” paski nie świeciły na szaro. Zmniejsz jasność ekranu tak, aby czarne fragmenty obrazu były prawie czarne.
 • Ustaw kontrast obrazu telewizora na wyższy poziom. Dobierz eksperymentalnie aby twarze wyglądały naturalnie. Zwykle kontrast ustawiamy na ok. 75%. Sprawdź wyższe ustawienia – mogą okazać się ciekawe.
 • Możesz dodatkowo przeprowadzić kalibrację obrazu konsoli PS4 – to opcja pozwalająca na uzyskanie dopasowanego poziomu jasności gry do warunków oświetlenia i jasności telewizora.
 • Jeżeli jest dostępny w telewizorze tryb „gra” to włącz ten tryb – oprócz lepiej dopasowanych kolorów zapewni też zmniejszenie opóźnienia (ze 100 ms do ok. 50 ms, czasem nawet do 35 ms w lepszych telewizorach).
 • Nie włączaj trybu „eko”, czyli trybu oszczędności energii. Tryby oszczędne ograniczają zakres jasności i są największym wrogiem HDR!

Krok 2. Konfiguracja konsoli PS4

Aby uzyskać na zwykłym telewizorze efekt HDR, czyli bielszą biel i czarniejszą, głębszą czerń zrób tak na konsoli PS4 (Standard lub Pro):

 • Wejdź do ustawień.
 • Wejdź do dźwięku i ekranu.
 • Wejdź do ustawień wyjścia wideo.
 • Wejdź do Zakres RGB
 • Ustaw „Pełny
 • Zaakceptuj i pozwól konsoli PS4 zainicjować nowe ustawienia obrazu.

Gotowe!

Teraz Twoja konsola będzie wyświetlać obraz o maksymalnej dynamice jasności, pełne 100% możliwości. Czerń będzie głęboka a jasne fragmenty będą razić oczy jak słońce. Po prostu jak HDR.

Zalety tego rozwiązania

Uzyskujesz wyższą jakość obrazu, nie obciążasz konsoli obsługą HDR (maksymalna ilość fps), nie musisz kupować nowego telewizora, masz bardziej wyrazisty obraz.

Co ciekawe, zastosowanie porad dotyczących konfiguracji telewizora może podnieść jakość obrazu nawet w telewizorach pracujących w trybie HDR.

Masz teraz doskonałą jakość obrazu! Dobrej zabawy!

To działa również na konsoli PS3

To najlepsza wiadomość dla posiadaczy konsol PS3 w każdej wersji – ta porada również w przypadku PS3 podnosi jakość obrazu dając efekt HDR. Zastosuj porady dotyczące środowiska telewizora oraz zastosuj ustawienia koloru w PS3. Działa!

Nie kupuj telewizora HDR!

Jeżeli masz standardową konsolę PS4 – nie kupuj telewizora 4K. Nie uzyskasz nic, stracisz pieniądze i zwiększysz obciążenie konsoli spowalniając grę. Oto informacje na ten temat ze świata.

Jaki telewizor?

Mark Cerny przy okazji prezentacji PlayStation 4 Pro 7 września 2016 r. powiedział, że dzięki aktualizacji firmware’u, 40 milionów obecnych posiadaczy będzie w stanie dołączyć do rewolucji HDR. Tylko, że efekt HDR obsługują wyłącznie telewizory 4K. A te telewizory aby uruchomić HDR wymagają sygnału 4K – taki sygnał MUSI wygenerować konsola. Zwykły model PS4 nie potrafi podskalowywać gry FullHD do 4K, ani sprzętowo ani software’owo, taki sygnał musi pochodzić wprost z danej gry 4K. Przeskalowanie potrafią zrobić najnowsze modele telewizorów UHD, a jeśli chodzi o jakość rozwiązania – to dopiero te z najwyższej półki cenowej – ceny powyżej 5000 zł.

Co ze standardem?

Aby w ogóle wyświetlić obraz w 4K potrzebny jest standard HDMI 2.0, a PS4 obsługuje jedynie 1.4. Oczywiście UHD będzie wtedy możliwe, ale JEDYNIE w 24 fps!  Dodatkowa obsługa standardu HDR10 przy jednoczesnym 4K wymaga HDMI w jeszcze nowszej wersji, co najmniej 2.0a.

Ars Technica mówi „sprawdzam!” i testuje

Sony dostarczyło aktualizację do HDR już w 2016 r. a znany portal technologiczny Ars Technica przetestował dodaną funkcjonalność. Jak się okazuje – nie daje ona praktycznie nic.

Mark Walton z Ars Technica testował HDR na premierowym modelu PS4 i telewizorze Samsung UE55KS7500, certyfikowanym oznaczeniem UHD Premium, obsługującym 4K oraz HDR. Poza opcją zaznaczenia takiego ustawienia, jest to jedyny ślad jego obecności w konsoli.

Brakuje gier 4K

Obecnie brakuje gier i aplikacji aplikacji która umożliwiałaby skorzystanie z szerokiego zakresu dynamiki. Ważne – Jeżeli gra obiecuje HDR w FullHD – telewizor FulHD tego nie obsłuży (Telewizory FullHD nie obsługują HDR), tylko telewizor 4K z HDR; jeżeli gra obiecuje HDR w 4K – standardowa PS3 tego nie obsłuży w pełnej jakości (brak wydajności i portu HDMI 2.0a) spowalniając wyświetlanie do 24 fps.

To może na PS4 pooglądam Netflix 4K? – Nie!

Netflix i Amazon Prime Video, dwaj najwięksi dostawcy usług VOD wspierają HDR wyłącznie w połączeniu z zawartością w 4K.

Oryginalny model PS4 nie jest w stanie zapewnić sygnału 4K. Po włączeniu Netfliksa i Amazon Prime Video na telewizorze UHD, dostępne są wyłącznie filmy i seriale w HD. Mark Walton z Ars Technica dla testów nawet wymusił tryb HDR podłączając tablet Nvidia Shield do telewizora, lecz także nie przyniosło to skutku. Wniosek dotyczący Netflix – ani treści w HDR ani w 4K nie są obsługiwane na standardowym PS4.

Podsumowując testy – nie ma telewizorów FullHD z HDR, które pozwalałyby standardowym konsolom na wyświetlanie gier FullHD w trybie HDR (o ile pojawią się takie gry). Pełnej jakości 4K z HDR przy 60 fps standardowa konsola PS4 nie jest w stanie wygenerować ze względu na za małą wydajność i brak portu HDMI 2.0a. To, co pozostaje to zakup telewizora 4K HDR tylko po to, aby wyświetlać na nim gry FullHD… Niedosyt pozostanie.

A na koniec… szok! Telewizor bez HDR może zapewnić lepszy obraz!

Tak! Brzmi niewiarygodnie a jednak… Starszy telewizor bez HDR może dać lepszy obraz od najnowszych telewizorów, zwłaszcza gdy mówimy o najnowszych telewizorach ze strefowym podświetleniem, pozwalających na podniesienie głębi czerni poprzez lokalne, miejscowe wygaszanie/przyciemnianie, czyli tzw. local dimming. Również w monitorach z takimi funkcjami, szczególnie Acer. W telewizorach z lokalnym przyciemnianiem można uzyskać większy kontrast i ciemniejszą czerń. Telewizory takie są opisywane jako Full Array Local Dimming i tym reklamują się. Teoretycznie tak, ale… nie z włączoną funkcją HDR.

A zatem najnowsze telewizory i wyświetlacze powinny – jak wydaje się – zapewniać lepszy obraz. Otóż nie. W grach, w połączeniu z funkcją HDR występuje efekt rozkwiecenia (blooming) lub/oraz efekt halo (halo effect) zwany też efektem aureoli. Rozkwiecenie i aureole występują wokół jasnych miejsc otoczonych ciemnym tłem. Najbardziej dokuczliwie efekty te występują w grach akcji w mrocznych otoczeniach. Te niepożądane efekty występują we wszystkich telewizorach i wyświetlaczach Full Array Local Dimming z włączoną funkcją HDR.

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest… wyłączenie HDR. Jeżeli doświadczysz wspomnianych efektów po prostu wyłącz HDR. I tutaj posiadacze starszych telewizorów bez HDR mogą dobrze zastanowić się nad celowością zakupu „lepszego” telewizora. Chyba lepiej skorzystać z powyższego poradnika, ciszyć się dobrym obrazem i poczekać na rozwój technologii aż połączenie Full Array Local Dimming + HDR zostanie dopracowane a szkodliwe efekty blooming i halo zniwelowane. A zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na nową konsolę lub nowe gry.

Podsumowanie

Proponowane rozwiązanie poprawienia ustawień telewizora i jego otoczenia oraz konfiguracji PS4 zwiększające zakres kolorów zwiększa dynamikę jasności pozwalając uzyskać efekt HDR na każdym telewizorze i dla każdej gry z maksymalną ilością fps. Tego komfortu nie zapewni najlepszy telewizor 4K/8K HDR. A Ty masz efekt HDR za darmo.

Nowy serwis ogłoszeniowy GameTrade.com.pl SprzedajKupWymień gry i konsole. GameTrade nie pobiera żadnych opłat ani nie pośredniczy w transakcjach. Szukaj dobrych ofert w Twojej okolicy, znajdź najlepsze ceny lub wymień gry bezpłatnie. Zamieszczaj bezpłatne oferty, Specjalność GameTrade to wymiana gier, akcesoriów do gier oraz konsol między graczami. Wymiana gier jest bardzo prosta – dodaj ofertę zaznaczając w niej „wymiana”. Gotowe!

GameTrade – pomagamy w rozrywce. Sprzedaj gry, kup gry i sprzęt w najlepszej cenie w swojej okolicy oraz wymień gry za darmo. Korzystanie z serwisu oznacza wyrażenie zgody na warunki określone w Regulaminie oraz w Polityce prywatności.

Przejdź do góry