ssd

SSD do PS4 – ulepszenie z ryzykiem

Ulepszenie konsoli Sony PS4 poprzez wymianę standardowego, fabrycznego magnetycznego (talerzowego) dysku twardego na półprzewodnikowy dysk SSD może dać zauważalny efekt. Jest jednak pewne niebezpieczeństwo, o którym należy pamiętać i zadbać, aby nie wystąpiło.

Tym ryzykiem jest efekt „Write amplification” (WA), który może spowodować obniżenie szybkości dysku aż o 90% oraz spowodować efekt chwilowego „zawieszenia” dysku. W konsekwencji nie tylko że gry zaczną zacinać się podczas rozgrywki ale nawet mogą nieoczekiwanie zakończyć pracę („wywalić się”) gdy twórcy gier nie przewidzieli tak znacznego spowolnienia pracy dysku.

Problem dotyczy każdej wersji konsoli Sony PlayStation – PS4 oraz PS4 Pro. Dotyczy również poprzedniej wersji, czyli PS3, w której dysk jest również w pełni szyfrowany.

W dalszej części przeczytasz jak uniknąć tego koszmaru – wydania dużych pieniędzy na nowy dysk i kłopotów z graniem. Najpierw poznaj sam problem.

Co to jest „Write amplification”?

Cytując Wikipedię:

„Write amplification (WA) jest niepożądanym zjawiskiem związanym z pamięcią flash i dyskami półprzewodnikowymi (SSD), w którym rzeczywista ilość informacji zapisanych fizycznie na nośniku pamięci jest wielokrotnością logicznej ilości, którą należy zapisać.”

„Write amplification” możemy po polsku określić jako „zwielokrotnienie zapisu„. Mówiąc w skrócie: dysk SSD działa jak przesuwana łamigłówka, w której często trzeba przenosić istniejące dane z jednego miejsca na dysku do drugiego, aby móc pisać nowe dane. W efekcie ta sama informacja jest zapisywana wielokrotnie, czyli mamy zwielokrotnienie zapisu. Pokazuje to ilustracja:

ssd

Takie zachowanie dysku jest wynikiem funkcjonowania algorytmu dbającego m.in. o równomierne zużywanie komórek pamięci i wykorzystaniem obszarów dysku zawierających dane do usunięcia (w dyskach SSD nie ma nadpisywania danych tylko aktualne dane są zapisywane w nowym miejscu). Przesuwnie bloków jest łatwiejsze, gdy jest więcej wolnego miejsca pozbawionego bloków. Ogólnie rzecz biorąc, zwielokrotnienie zapisu zaczyna występować po zakończeniu pewnej liczby operacji zapisu na dysku SSD, co oznacza, że ​​zjawisko to prawdopodobnie nie wystąpi w ciągu pierwszych kilku miesięcy działania nowego dysku.

Jakie problemy powoduje zwielokrotnienie zapisu?

W najgorszym przypadku zwielokrotnienie zapisu może spowolnić operacje zapisu do zaledwie 10% normalnej wydajności. Tak – tracisz 90% wydajności dysku SSD. Dysk SSD może okazać się znacznie wolniejszy niż tradycyjny dysk twardy!

Również (teoretycznie) może ono spowolnić operacje odczytu (takie jak ładowanie danych gry), ponieważ dysk jest zbyt zajęty równoległym zapisywaniem innych danych.

W przypadku PS4 może to powodować wyświetlanie niskiej ilości klatek na sekundę w niektórych grach lub spowolnienie czasu ładowania. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku gier, w których dane nie są zapisywane asynchronicznie. Może to również powodować awarie gier, jeżeli gry nie zostały zaprojektowane z myślą o bardzo wolnym zapisywaniu danych.

Innym problemem jest to, że pamięć flash ma tylko określoną żywotność. Komórki flash giną po pewnej liczbie operacji zapisu, dlatego zwielokrotnienie zapisu może drastycznie skrócić żywotność drogiego dysku SSD.

Ale chyba PS4 nie jest komputerem, nie zapisuje tyle danych?…

Niestety dla graczy, PS4 zapisuje więcej danych, niż mogłoby się wydawać. Oto przykładowe operacje zapisu danych na dysku PS4:

 • Pobieranie gier
 • Pobieranie aktualizacji
 • Zapisywanie gier
 • Zapisywanie poziomów
 • Zapisywanie etapów (autozapisy)
 • Zapisywanie osiągnięć
 • Zapisywanie zrzutów ekranowych
 • Zapisywanie video z gry
 • Zapisywanie informacji nieudokumentowanych – weryfikacja legalności gry, logowanie, zapisy sesji gier online.
 • Buforowanie treści video (YouTube, Netflix,…)
 • Operacje zapisu wykonywane przez sam system operacyjny: ogólne logowanie, ogólne buforowanie, plik stronicowania (choć nie jest to udowodnione na PS4)

O tym, jak wiele danych jest zapisywanych świadczy to, jak szybko zapełnia się dysk konsoli PS4 wkrótce po zakupie 😉

Ale dyski SSD są już w prawie wszystkich komputerach! Czy nie mają problemów ze zwielokrotnianiem zapisu?

Istnieje kilka czynników, które w przypadku komputerów/laptoow zmniejszają efekt zwielokrotniania zapisu (lub wręcz go niwelują):

 • Nadmiarowa pojemność. To technika którą zastosujemy w naszym przypadku na PS4.
 • Oprogramowanie (takie jak Samsung Magician) które może zarezerwować część dysku jako specjalne miejsce, aby zapobiec zwielokrotnianiu zapisu. Ta technika nie ma zastosowania w PS4, ponieważ nie można kontrolować partycjonowania napędów na konsoli.
 • Zapisywanie jawnych danych. Niestety, PS4 szyfruje swój główny dysk, co oznacza, że ​​zapisywane dane mają bardzo wysoką entropię i efekt zwielokrotniania zapisu jest potęgowany..
 • Algorytmy TRIM wyrzucania elementów bezużytecznych na samym dysku najprawdopodobniej nie są wspierane przez system PS4. System operacyjny, na którym oparty był system PS4, to FreeBSD obsługujący TRIM, jednak wydaje się, że Sony zdecydowało się nie korzystać z tej funkcji. Redaktorzy techniczni twierdzą, że skontaktowali się z obsługą klienta, pytając o TRIM, na co uzyskali odpowiedź, że TRIM nie jest obsługiwany. Nawet gdybyś chciał co jakiś czas podpiąć dysk z PS4 do komputera aby przeprowadzić operacje TRIM, to na nic! Tymczasowe włożenie dysku do komputera i ręczne wykonanie polecenia TRIM nie zadziała. Powodem jest fakt, że dysk z PS4 jest zaszyfrowany i komputer nie rozpoznaje system plików PS4, a zatem nie można odróżnić usuniętych od nieusuniętych danych.
 • Resetowanie każdej komórki na 0, co resetuje dysk do warunków fabrycznych, co można zrobić zrobić za pomocą narzędzi takich jak Samsung Magician lub w systemie Linux za pomocą polecenia hdparm. Niestety, to, co jest do zrobienia na komputerze nie jest możliwe na konsoli PS4.

Czy można stosować dyski SSD do PS4?

Można! Tytuł artykułu sugeruje, że można, ale trzeba to zrobić „z głową”. Mogłeś przeczytać w jaki sposób zwielokrotnienie zapisu może w teorii zaszkodzić PS4. Problemy występujące w praktyce często są maskowane – użytkownikom wydaje się że „lagi” są spowodowane łączem internetowym albo brakiem miejsca na dysku, tak samo sądzą o braku zapisów postępów gry. Użytkownicy nie łączą tych problemów z dyskiem SSD. A problemy występują najwcześniej po kilku miesiącach lub nawet latach korzystania z dysku SSD, co dodatkowo odsuwa podejrzenia od dysku. Jeśli jednak po kilku miesiącach lub latach napotkasz nieoczekiwane problemy, prawdopodobnie wynikać będą ze zwielokrotniania zapisu. Warto już teraz zminimalizować to ryzyko.

Jak zatem korzystać z dysku SSD na PS4?

Poprawny dobór dysku SSD do PS4

Tak, jak wcześniej przeczytałeś, PS4 nie udostępnia narzędzi do pielęgnacji dysków SSD. Pozostaje tylko zadbać o trzy najważniejsze czynniki:

 • Nadmiarowość dysku. Dysk musi posiadać sporo wolnego miejsca nigdy nie zajmowanego, aby minimalizować zwielokrotnianie zapisu.
 • Nowy dysk. Nie ryzykuj zakupu nawet bardzo tanich dysków używanych. Używane dyski SSD nadają się tylko do komputerów lub laptopów, nie nadają się do konsoli PS4.
 • Dysk mający dużą wydajność bez wewnętrznej kompresji danych. Dyski z wewnętrzną kompresją po zainstalowaniu w PS4 mają bardzo niską wydajność. Unikaj technologii DuraWrite lub podobnych, unikaj kontrolerów SandForce.

Nie zniweluje to ryzyka do zera, ale zmniejsza je do absolutnego minimum zapewniając wiele lat bezawaryjnej pracy PS4 i płynne gry.

Jaka nadmiarowość dysku SSD jest wymagana?

Aby dysk SSD zainstalowany w PS4 nie dawał objawów „zwielokrotniania zapisu” musi mieć zawsze minimum 25% miejsca wolnego.

Czyli planując zakup dysku SSD do konsoli PS4 kup dysk większy niż Twoje potrzeby. Tak, musisz wydać więcej pieniędzy na nowy dysk aby być zadowolonym z zakupu.

Po instalacji okresowo sprawdzaj wolne miejsce na dysku SSD i dbaj o to, aby nie spadło poniżej 25% pojemności dysku. Nie dopuszczaj do całkowitego zapełnienia dysku SSD.

Tylko fabrycznie nowy dysk

Tak ze względu na uniknięcie efektu „zwielokrotnienia zapisu” jak i dla posiadania gwarancji na dysk – kup fabrycznie nowy dysk z gwarancją. Pamiętaj, że dyski są obliczone przy standardowym, domowym użytkowaniu na 3 lata. Nie ryzykuj zakupu używanego, zużytego dysku który może od razu zacząć sprawiać kłopoty. Tylko nowy dysk!

Stosuj dysk SSD bez wewnętrznej kompresji danych

Dyski SSD z wewnętrzną kompresją po zainstalowaniu w PS4 mają bardzo niską wydajność. Tanie dyski SSD wykorzystują „sztuczki” producentów stosujących tanie, wolne układy pamięci i „przyspieszających” transfer poprzez kompresowanie danych podczas ich przesyłu i zapisu.

Dyski z kontrolerem SandForce firmy LSI wyposażone są w znacznie poprawiającą prędkość pracy technologię DuraWrite, która polega na kompresowaniu w locie danych zapisywanych w pamięci flash. Niestety, jeśli korzystamy z szyfrowania dysku, wszystkie korzyści, jakie mamy odnieść dzięki wspomnianej technologii, znikają. Dysk SSD okazuje się wolny.

PS4 szyfruje całą zawartość dysku, wszystkie dane są szyfrowane. Zaszyfrowane dane nie poddają się kompresji i nie dość że zmniejsza się transfer dysku z powodu niemożności skompresowania danych, to dodatkowo dysk z jego kontrolerem traci czas na próbę skompresowania niekompresowanych danych!

Bezwzględnie unikaj technologii DuraWrite lub podobnych, unikaj kontrolerów SandForce.

Czy mogę zastosować dysk SSD jako dodatkowy, zewnętrzny?

Nawet gdy korzystasz z zewnętrznego magazynu gier, PS4 nadal zapisuje zapisywane gry, nagrania wideo, zrzuty ekranu na głównym dysku. Dla pewności został przeprowadzony test zapisu danych na zewnętrznym dysku SSD. Dyski PS4 są szyfrowane, więc nie można wprost sprawdzić co i ile jest zapisywane na dyskach. Do zmierzenia ilości danych został wykorzystany status S.M.A.R.T. dysku SSD, zawierający zapis ilości danych zapisanych w trakcie jego życia. Odczyt tych danych można wykonać w systemie Linux za pomocą smartmontools:
sudo apt-get install smartmontools
sudo smartctl -a / dev / sda | less
 
Spośród inteligentnych danych, które chcesz wyodrębnić zapisanych całkowitych kart LBA, zawierają one zapisywane bloki 512 bajtów.
Porównując LBA napisane przed grą i po niej, można obliczyć całkowitą ilość danych zapisanych w MB. Oto wyniki po godzinie grania w gry:
Bloodborne: 3 MB
Skyrim: 7 MB
Metal Gear Solid V: 6 MB
Deus Ex Mankind Divided: 11 MB
Crash Bandictoot N Sane Trilogy: 5 MB

Ilość danych zapisywanych na dysku zewnętrznym przez te gry w ciągu godziny jest zbyt mała, aby napotkać jakiekolwiek problemy, nawet gdyby zwielokrotnienie zapisu było aktywne z pełną siłą. Po prostu PS4 nie potrafi dobrze wykorzystać zewnętrznego dysku i praktycznie nie korzysta z niego gdy jest dostępne miejsce na dysku wewnętrznym. Wniosek – na zewnętrznym dysku SSD nie wystąpią żadne problemy, ale… nie usprawnisz swojej konsoli PS4 w ten sposób. To zmarnowane pieniądze (z punktu widzenia przyspieszenia systemu PS4). To tylko rozwiązanie problemu braku miejsca na głównym dysku podczas okresu gwarancji na PS4. Zadbaj jedynie o to, aby nowy, zewnętrzny dysk był w standardzie USB 3 oraz unikaj technologii DuraWrite lub podobnych, unikaj kontrolerów SandForce. Ale nie oczekuj niczego – ten sam efekt zapewni tańszy zewnętrzny dysk magnetyczny.

Podsumowanie

Możesz przyspieszyć swoją konsolę PS4 wymieniając dysk magnetyczny na półprzewodnikowy dysk SSD. Musisz tylko pamiętać bezwzględnie o tym, aby (1) zakupić fabrycznie nowy, nieużywany dysk SSD, bezwzględnie (2) bez technologii DuraWrite lub podobnych, unikaj kontrolerów SandForce i pamiętaj o pozostawieniu wolnego miejsce na dysku. Dbaj o to, żeby (3) wolne miejsce nie spadło poniżej 25% pojemności.

O innych technikach zwiększenia wydajności PS4 możesz przeczytać w artykule 11 sposobów na zwiększenie wydajności Twojej PS4

Nowy serwis ogłoszeniowy GameTrade.com.pl SprzedajKupWymień gry i konsole. GameTrade nie pobiera żadnych opłat ani nie pośredniczy w transakcjach. Szukaj dobrych ofert w Twojej okolicy, znajdź najlepsze ceny lub wymień gry bezpłatnie. Zamieszczaj bezpłatne oferty, Specjalność GameTrade to wymiana gier, akcesoriów do gier oraz konsol między graczami. Wymiana gier jest bardzo prosta – dodaj ofertę zaznaczając w niej „wymiana”. Gotowe!

GameTrade – pomagamy w rozrywce. Sprzedaj gry, kup gry i sprzęt w najlepszej cenie w swojej okolicy oraz wymień gry za darmo. Korzystanie z serwisu oznacza wyrażenie zgody na warunki określone w Regulaminie oraz w Polityce prywatności.

Przejdź do góry