wydajność ps4

Wydajność PS4

Jedną z przewag, którą mają gracze PC nad „konsolowcami”, jest możliwość zwiększenia wydajności swoich komputerów i to niemal bez granic (jedyną granicą są fundusze). Dla porównania, konsole działają dość wyrównanie, każda konsola danego modelu ma zbliżoną wydajność. Podstawowe parametry konsoli Sony PlayStation 4 (PS4) znajdziesz na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/PlayStation_4 Tutaj warto zauważyć, że konsola PS4 ma więcej opcji zwiększania wydajności niż jakakolwiek konsola przed nią. Warto poznać sposoby zwiększania wydajności bez żadnych kosztów – to jest możliwe!

Najlepszy sposób na zwiększenie wydajności twojej PS4

Najbardziej oczywistym sposobem na podniesienie wydajności jest zakup konsoli w wersji PS4 Pro. Ta ulepszona konsola daje najwięcej opcji i zapewnia blisko dwukrotnie większą moc graficzną niż standardowe PS4. To kosztowny sposób. Dlatego gdy wolisz nie zmieniać konsoli, dalej znajdziesz 11 przydatnych wskazówek na naszej liście, wiele bezpłatnych.

Jak przyspieszyć PS4?

Mając już kupioną konsolę PS4 w wersji standard lub Pro możemy w pewien sposób przyspieszyć jej działanie. Pokazujemy jak przyspieszyć PS4 w 11 krokach. Zatem zaczynamy konfigurować naszą konsolę aby uzyskać największą wydajność. Oto 11 sztuczek na przyspieszenie PS4:

1. Włącz tryb Boost (tylko gdy masz konsolę PS4 Pro)

PS4 Pro ma ukrytą opcję w ustawieniach systemu o nazwie „Tryb przyspieszania”. Zostało to dodane w ramach aktualizacji oprogramowania układowego 4.50. Obiecuje poprawę liczby klatek na sekundę w grach, które zazwyczaj nie są obsługiwane przez PS4 Pro.

Szaleństwo, prawda? Ale to faktycznie działa dla gier które nie zostały zoptymalizowane na konsolę PS4 Pro. Gry takie jak Just Cause 3, Bloodborne, The Evil Within i Witcher 3: The Wild Hunt mają zauważalne różnice w trybie doładowania, dzięki czemu działają jeszcze lepiej i bardziej niezawodnie na PS4 Pro.

To bardzo proste, wystarczy tylko zaznaczenie pola w ustawieniach systemu. Pamiętaj tylko, że jest to tylko dla właścicieli Pro (niestety). Dalej znajdziesz porady do klasycznych konsol PS4.

2. Odbuduj bazę danych

W ten sam sposób, w jaki defragmentacja dysku twardego komputera może rozwiązać niektóre problemy sprzętowe, opcja „Przebuduj bazę danych PS4” może poprawić zarządzanie przestrzenią konsoli i przyspieszyć konsolę. Nie jest to to defragmentacja PS4, ale uporządkowanie struktury danych.

Warto wspomnieć, że odbudowanie bazy danych nie usuwa żadnych danych. Zwróć uwagę na dwie opcje: „Zainicjuj PS4” oraz „Przebuduj bazę danych PS4”. To dwie zupełnie różne opcje. Jeśli wybierzesz opcję Zainicjuj swoje PS4, wyczyścisz je, wyzerujesz do stany fabrycznego usuwając swoje dane. Inicjowanie i przebudowywanie bazy danych to bardzo różne rzeczy.

Pamiętaj więc, aby przebudować bazę danych tutaj, wybierz poprawną opcję. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

 • Całkowicie wyłącz konsolę.
 • Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania na konsoli, aż usłyszysz dwa sygnały dźwiękowe (pierwszy od razu, a po chwili drugi sygnał dźwiękowy).
 • Podłącz kontroler DualShock do konsoli przez USB, aby korzystać z menu trybu awaryjnego.
 • Naciśnij na kontrolerze przycisk PS, aby sparować go z konsolą.
 • Zobaczysz teraz menu trybu awaryjnego. Wybierz # 5 – Przebuduj bazę danych.
 • Niech konsola zrobi swoje. Pamiętaj, że może to potrwać kilka godzin gdy masz dużo danych.
 • Po zakończeniu konsola uruchomi się ponownie z ekranem logowania. Gotowe!

3. Zainstaluj dysk twardy SSD

Standardowy dysk twardy PS4 działa dobrze, ale jeśli chcesz nieznacznie skrócić czas ładowania i wydajność, dysk hybrydowy lub (najlepiej) dysk SSD może załatwić sprawę. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś kimś, kto nie wytrzymuje długich czasów ładowania. W tym przypadku odczujesz wyraźnie przyspieszenie PS4

Ludzie z Digital Foundry dokonali wymiany badając wpływ dysku SSD na szybkość ładowania i stwierdzili, że napęd hybrydowy lub pełny dysk SSD znacznie poprawia czas ładowania kilku gier. Na przykład w Bloodborne czasy ładowania zmniejszyły się prawie o połowę przy użyciu pełnego dysku SSD.

Inne testowane gry, takie jak Fallout 4 i Just Cause 3, również dobrze sobie radziły z tym nowym rodzajem napędu. Jeśli zastanawiasz się nad samodzielną aktualizacją, nie obawiaj się, to prosty proces.

W artykule SSD do PS4. Jak poprawnie ulepszyć swoje PS4 za pomocą dysku SSD? znajdziesz poradę jak dobrze dobrać dysk SSD do PS4 aby uniknąć problemów. Artykuł wyjaśnia dlaczego defragmentacja PS4 nie jest kontrolowana przez użytkownika.

4. Rozważ HDR

High Dynamic Range (HDR) to funkcja zarówno na PS4, jak i PS4 Pro. Zapewnia dodatkową głębię kolorów i szczegółowość gier. Twój telewizor będzie musiał obsługiwać tę funkcję, ale jeśli tak, czeka cię przyjemna niespodzianka.

Jeżeli masz telewizor obsługujący zgodną z PS4 obsługę obrazu HDR to włącz tę funkcję. Dodatkowe spektrum kolorów zapewnia znacznie bogatsze wrażenia wizualne. HDR nie jest przyspieszeniem PS4, wręcz przeciwnie – dodatkowo obciąża system i może nieznacznie wpłynąć na wydajność. Jednak biorąc pod uwagę wrażenia z gry to mogą przeważyć spadek wydajności.

Jeżeli nie masz telewizora obsługującego obraz HDR wyłącz w konsoli opcję obrazu HDR, co zmniejszy jej obciążenie niewykorzystywaną funkcją.

Jeśli zastanawiasz się nad uaktualnieniem telewizora, poszukaj opcji obsługujących HDR10, ponieważ jest to najnowsza wersja tej technologii.

Nawet gdy nie masz telewizora obsługującego HDR możesz uzyskać lepszy efekt graficzny – skorzystaj z poradnika Jak uzyskać efekt HDR na PS4 bez telewizora HDR?

5. Użyj przewodowego połączenia internetowego

Jeśli grasz online lub kupujesz wiele gier cyfrowych, twoje połączenie internetowe jest kluczowe. Aby uzyskać najlepsze wyniki, potrzebujesz silnej i stałej przepustowości. Chociaż Wi-Fi jest wygodne, nie jest tak niezawodne jak połączenie przewodowe. Praktycznie każdy router ma wyjście RJ-45 do podłączenia przewodu Ethernet, sam przewód jest tani.

Aby zwiększyć ten aspekt wydajności PS4 i utrzymać stałą wydajność, użyj kabla Ethernet, aby podłączyć system PS4 do routera lub modemu. Przewodowy internet ma kilka zalet:

 • Odporność na zakłócenia WiFi.
 • Stabilna szybkość połączenia.
 • Płynniejsza rozgrywka, szybsze ładowanie i szybsze dołączanie do rozgrywki.
 • Mniejsze pingi.
 • Mniej lagów

6. Dostosuj ustawienia audio i wideo

Powinieneś pogrzebać w ustawieniach systemu, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie. W przypadku ustawień wideo sprawdź, czy rozdzielczość jest ustawiona na prawidłową opcję. Dotyczy to szczególnie graczy 4K.

Ustaw również rozdzielczość telewizora na odpowiednią wartość dla posiadanego telewizora. Zwróć uwagę, że zwykle dla telewizora FullHD (czyli 2K) ustawiamy FullHD (1920×1080) a dla telewizora 4K ustawiamy 4K. Wyświetlanie obrazu 4K jest dla konsoli dużym wysiłkiem i możesz zauważyć nawet w wersji PS4 Pro spadki liczby klatek znacznie poniżej 30 (pomimo, że deklarowanych jest aż 60). Jeszcze większym wyzwaniem jest tryb 4K dla standardowych konsol PS4. Dlatego, jeżeli bardziej cenisz jakość rozgrywki, rozważ grę w trybie FullHD zamiast 4K nawet gdy masz telewizor 4K. W trybie multiplayer możesz zauważyć większą płynność gry.

Jeśli masz obsługę HDR, upewnij się, że to ustawienie jest również włączone (o ile masz telewizor HDR). Jeżeli nie zależy Ci na trybie HDR a wolisz większą płynność gry – wyłącz tę opcję. Zaleca się pozostawienie pozostałych ustawień domyślnych lub automatycznych, chyba że zauważysz problem z obrazem.

Jeśli chodzi o ustawienia audio, upewnij się, że ustawiłeś wyjście audio na HDMI lub na którekolwiek urządzenie, do którego podłączony jest dźwięk, i określ typ wyjścia audio obsługiwanego przez twoje urządzenie. Takie drobne poprawki zapewnią, że Twój system działa na optymalnych poziomach.

7. Pamiętaj o indywidualnych ustawieniach gry

Pamiętam, jak pewnego razu wszedłem do pokoju, kiedy mój współlokator grał w BioShocka i gra wyglądała okropnie. Wiedziałem, że to dobrze wyglądająca gra, więc w czym problem? Jak się okazuje, nie wiedział, że może dostosować jasność w ustawieniach, aby uzyskać efekty wizualne w grze zapewniające ładny wygląd gry na odpowiednim poziomie

Pokazałem mu, jak to zrobić, a gra wyglądała od razu lepiej. Pomimo uwag od znajomych i rodziny, zawsze bądź kimś, kto poleca odpowiednie ustawienia w grach. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś właścicielem PS4 Pro. Niezależnie od tego, czy jest to jasność, ograniczenie liczby klatek na sekundę, pole widzenia lub określone ustawienia Pro, te rzeczy mogą poprawić ogólne wrażenia.

Więc następnym razem, gdy uruchomisz nową grę, sprawdź ustawienia, aby sprawdzić, czy możesz sprawić, by gra wyglądała lub grała jeszcze lepiej.

8. Sprawdź, czy są nowe łatki/poprawki

Poprawki do gier są ustawione na automatyczne pobieranie, jeśli masz połączenie z internetem, ale jeśli od czasu do czasu się rozłączasz, upewnij się, że masz najnowszą wersję swoich gier. Zauważyłem również, że stare gry, które zainstalowałem, czasami wymagają ręcznego sprawdzenia, aby pobrać najnowszą łatkę.

Aby sprawdzić najnowszą łatkę, kliknij przycisk opcji nad ikoną gry i wybierz „sprawdź poprawkę”. Obecnie nowe aktualizacje mogą naprawić zepsutą grę lub znacznie ją ulepszyć, dlatego zawsze pobieraj najnowszą wersję, może to przynieść przyspieszenie PS4.

9. Zamknij aplikacje, których nie używasz

PS4 może uruchamiać wiele aplikacji równocześnie, co jest miłe, ale może spowolnić interfejs systemu. Gdy skończysz z aplikacją, przytrzymaj przycisk PS, aby otworzyć menu i wybierz „zamknij aplikację”. Pozwoli ci to wybrać, którą z nich zamknąć.

Zawsze lepiej nie zmuszać systemu do wielozadaniowości, jeśli najważniejsza jest wydajność.

10. Zoptymalizuj konfigurację (dla użytkowników PlayStation VR)

To już ostatnia wskazówka jest dla tych, którzy dołączają do rewolucji VR. Twoja konfiguracja ma kluczowe znaczenie dla maksymalizacji kalibracji i wydajności podczas wirtualnej rzeczywistości. Oto kilka wskazówek, jak zoptymalizować tę konfigurację:

 • Usiądź bezpośrednio przed PlayStation Camera, około dwóch metrów od kamery.
 • Umieść kamerę w miejscu nad lub pod telewizorem, gdzie miejsce jest stabilne (nie drży, nie kiwa się) i kamera może Cię widzieć, nawet jeśli stoisz lub poruszasz się.
 • Unikaj bezpośredniego światła słonecznego lub jakichkolwiek dodatkowych świateł w pokoju. Wyłącz lampy lub komputery, które wytwarzają światło.
 • Uważaj na lustra, które mogą łapać lub odbijać światło.
 • Upewnij się, że kontrolery PlayStation Move są naładowane, a bateria nie rozładowana.

11. Właściwe chłodzenie konsoli PS4

Konsola wytwarza bardzo dużo ciepła, zwłaszcza wersja Pro. Wymaga to skutecznego odprowadzania ciepła, co jest realizowane przez wymuszony wentylatorem przepływ silnego strumienia powietrza. Aby chłodzenie było skuteczne, powinien być zapewniony swobodny dopływ nienagrzanego powietrza. Konsola nie powinna stać tuż przy ściankach szafki czy przy ścianie ani w głębokich szafkach czy zamkniętych półkach pod telewizorem. Podobnie nie stawiaj żadnych rzeczy na konsoli – jej obudowa też służy odprowadzaniu ciepła.

Ustaw konsolę zapewniając swobodny przepływ powietrza wokół niej, niech jest odsunięta przynajmniej 10 cm od wszelkich przedmiotów, ścianek czy ściany. Dzięki temu nie będzie przegrzewać się, będzie działać z maksymalną wydajnością i będzie pracować ciszej.

Podsumowanie

Oto poznałeś kilka świetnych sposobów na zwiększenie wydajności twojego PS4. Większość to porady nie wymagające nakładów finansowych. Czy masz inne sposoby na podniesienie wydajności PS4? Daj nam znać!

Sprawdź ofertę na konsole PS4 nowe i używane.

Nowy serwis ogłoszeniowy GameTrade.com.pl SprzedajKupWymień gry i konsole. GameTrade nie pobiera żadnych opłat ani nie pośredniczy w transakcjach. Szukaj dobrych ofert w Twojej okolicy, znajdź najlepsze ceny lub wymień gry bezpłatnie. Zamieszczaj bezpłatne oferty, Specjalność GameTrade to wymiana gier, akcesoriów do gier oraz konsol między graczami. Wymiana gier jest bardzo prosta – dodaj ofertę zaznaczając w niej „wymiana”. Gotowe!

GameTrade – pomagamy w rozrywce. Sprzedaj gry, kup gry i sprzęt w najlepszej cenie w swojej okolicy oraz wymień gry za darmo. Korzystanie z serwisu oznacza wyrażenie zgody na warunki określone w Regulaminie oraz w Polityce prywatności.

Przejdź do góry