playstation 5 ps5

Playstation 5 – PS5 cena polska

Każdego interesuje PS5 cena polska – o tyle jest to interesujące, że popyt bardzo przewyższa podaż. Dlatego należy spodziewać się wzrostu ceny w chwili pojawienia się na rynku. PlayStation 5 zadebiutuje 19 listopada w USA – taka informacja jest na oficjalnej stronie https://www.playstation.com/. W Polsce 19 listopada, ale należy spodziewać się pełnej dostępności dopiero na Wielkanoc. Do anulowania niektórych przedpremierowych zamówień na PS5 zmuszony został Media Expert. Z kolei sklep X-Kom.pl informuje, że nie może zagwarantować dostawy konsoli w dniu premiery (pomimo złożenia pre-ordera).

W dniu premiery otrzymamy dwa warianty urządzenia – z napędem optycznym. Druga, tańsza, wersja to „all digital”, która pozwoli nam pobierać nową zawartość wyłącznie z cyfrowego sklepy PlayStation.

Polska cena PS5. Za standardową edycję PS5 (z napędem Blu-ray) zapłacimy 2299 złotych (a więc nieco więcej niż za Xbox Series X). Znacznie atrakcyjnej prezentuje się PlayStation 5 Digital Edition, które wyceniono na 1849 złotych.

Zawartość opakowania

Leżąc poziomo, standardowa PS5 ma 390 mm szerokości, 104 mm wysokości i 260 mm głębokości. Wymiary PS5 Digital Edition są niemal identyczne, cyfrowa konsola jest mniejsza o jedyne 12 mm. PlayStation 5 waży 4,5 kg, natomiast PS5 Digital Edition 3,9 kg.

W pudełku z PlayStation 5 otrzymamy:

 • PlayStation 5
 • Kontroler
 • Podstawkę
 • Kabel HDMI
 • Kabel zasilający
 • Kable USB
 • Materiały o PS5 (instrukcja)
 • Astro’s Playroom (gra zainstalowana na PS5)

Standardowo konsola pracuje w pozycji poziomej. Podstawka dołączona do zestawu pozwala ustawić PlayStation 5 w pionie.

playstation 5 ps5

Dysk SSD jest na stałe wlutowany w płytę główną. Dysk SSD w PS5 może pochwalić się pojemnością na poziomie 825 GB, jednak do dyspozycji użytkownika oddanych zostanie zaledwie 664 GB przestrzeni na dane. Jak łatwo policzyć, konsola zarezerwowała dla systemu i innych niezbędnych danych aż 161 GB danych. Biorąc pod uwagę rozmiary nadchodzących gier (taki Spider-Man Miles Morales w wersji Ultimate zajmie 105 GB), przyszli użytkownicy PS5 będą musieli liczyć się częstym kasowaniem i instalowaniem gier.

Na pocieszenie pozostaje nam wiadomość od Sony, iż będzie istniała możliwość zamontowania dodatkowego dysku, o ile będzie zgodny z PCIe 4.0 i spełniał wymagania japońskiego producenta. 

Migracja danych z PS4 na PS5

Interesująco na pewno wyglądają również szczegóły dotyczące przenoszenia danych z PS4 – firma już na opakowaniu zdradza możliwe opcje, by gracze mogli szybko przerzucić dane i następnie kontynuować rozgrywkę na nowej generacji. Jednak nie jest tak dobrze jak próbuje sugerować Sony, jest po prostu źle.

Zachowanie stanów gier

Deweloperzy, którzy choć oferują bezpłatne przejście z PS4 na PS5, to jednak na nowej generacji nie zapewnią części progresji lub stanów rozgrywki. Taką sytuację widzimy w przypadku Yakuza: Like a Dragon, Dirt 5 czy też Maneater.

Sprawę wyjaśnił Jeff Grubb z VentureBeat, który podał, że Sony nie zdecydowało się na jedno API (w uproszczeniu: wytyczne dotyczące komunikacji programów). Potwierdza to słowa twórców Maneater, którzy informowali, że w systemie Sony znajdują się dwie różne gry.

W rezultacie to twórcy muszą teraz mierzyć się z dodatkową pracą, co najwidoczniej dla niektórych zespołów jest problemem – właśnie z tego powodu nie we wszystkich grach widzimy pełną cross-progresję. Sony przerzuciło pracę na twórców – deweloperzy muszą na początku zadbać o aktualizację gry na PS4, by otrzymać nową funkcję (przykładowo płynniejszy rozgrywkę) na PS5. Wydaje wie, że ze względu na wysokie koszty produkcji gier niewiele gier zapewni możliwość kontynuacji na PS5.

Wsteczna kompatybilność tylko z PS4

Firma Ubisoft, za pośrednictwem swojej oficjalnej strony, zdradziła, że wsteczna kompatybilność na PlayStation 5 będzie dotyczyć jedynie produkcji wydanych na PlayStation 4. Oznacza to, że nie dane nam będzie uruchomić gier ze starszych konsol Sony. Czyli… na PS5 nie uruchomisz gier PS3. Kompatybilność wsteczna obejmie na PlayStation 5 jedynie gry z katalogu PS4. Jak zapewniają włodarze Sony 99% gier z ósmej generacji będzie można uruchomić na nowym urządzeniu.

Sony postanowiło ułatwić graczom rozpoznanie, które gry na PlayStation 4 zawierają darmową aktualizację na PS5. Na okładkach nowych gier na PS4, pojawi się nowe oznaczenie – „PS5 Upgrade Available”, które jednoznacznie oznaczać będzie, że zakupiony tytuł uruchomimy również bez problemu i dodatkowych opłat na nowej generacji.

 Jak najlepiej ustawić PS5?

Wszyscy zastanawiają się, które z rozwiązań zapewni lepszą wydajność chłodzenia – ustawienie pionowe czy poziome?

Główny inżynier PlayStation 5, Yasuhiro Ootori, zapewnił, że z puntu widzenia projektanta, nie ma właściwie żadnej różnicy w wydajności chłodzenia w momencie ustawienia konsoli w pionie lub poziomie:

„To często zadawane pytanie. Z punktu widzenia projektanta nie ma żadnej różnicy w wydajności chłodniczej między ustawieniem pionowym i poziomym. Myślę, że niektórzy ludzie uważają, że wydajność odprowadzania ciepła powinna być wyższa w pionie, ze względu na efekt komina. Jednak w systemie chłodzenia z aktywnym wentylatorem (wentylatorem elektrycznym) efekt komina mieści się na poziomie błędu pomiarowego. Działa on zgodnie ze specyfikacją zarówno w ustawieniu poziomym, jak i pionowym. Osobiście podoba mi się pionowe rozmieszczenie, w którym poprawnie widać górną i dolną część „logo PS”.”

Tak więc dla chłodzenia nie ma żadnego znaczenia w jakim położeniu ustawisz konsolę PS5. To dobra wiadomość, możesz swobodnie dopasować się do posiadanej szafki.

PlayStation Store i ceny cyfrowych gier na PS5

Ceny gier PS5. Sony odświeżyło witrynę PlayStation Store i można korzystać z nowego PSN-a. Obecnie już wszyscy możemy poznać ceny cyfrowych gier na PS5.

Nowy PlayStation Store pozwala sprawdzić wszystkie aktualnie dodane gry z PlayStation 5. W przypadku gier nowej generacji większość wydawców sięga już po standard cenowy na poziomie 300+ zł.

 • Assassin’s Creed Valhalla – 289,00 zl
 • Assassin’s Creed Valhalla Gold – 415,00 zl
 • Assassin’s Creed Valhalla Ultimate – 450,00 zl
 • Call of Duty®: Black Ops Cold War – Edycja Definitywna – 419,00 zl
 • Call of Duty®: Black Ops Cold War – Zestaw Międzygeneracyjny – 329,00 zl
 • Demon’s Souls Cyfrowa Edycja Deluxe – 429,00 zl
 • Demon’s Souls – 339,00 zl
 • Destruction AllStars – 339,00 zl
 • Destruction AllStars Cyfrowa Edycja Deluxe – 389,00 zl
 • Far Cry 6 Ultimate Edition – 450,00 zl
 • FAR CRY®6 Gold Edition – 415,00 zl
 • FAR CRY®6 Standard Edition – 289,00 zl
 • Godfall Ascended Edition – 459,00 zl
 • Godfall Digital Deluxe – 419,00 zl
 • Godfall Standard Edition – 329,00 zl
 • HITMAN 3 – Deluxe Edition – 341,10 zl (z 379,00 zl)
 • HITMAN 3 – Standard Edition – 289,00 zl
 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales – 249,00 zl
 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales – Edycja Ultimate – 339,00 zl
 • NBA 2K21 Next Generation – 309,00 zl
 • NBA 2K21 Next Generation Mamba Forever Edition Bundle – 439,00 zl
 • Sackboy: Wielka Przygoda – 299,00 zl
 • Sackboy: Wielka Przygoda – Edycja Cyfrowa Deluxe – 389,00 zl
 • Watch Dogs Legion – 289,00 zl
 • Watch Dogs: Legion – Gold Edition – 415,00 zl
 • Watch Dogs: Legion – Ultimate Edition – 450,00 zl

Plotki na temat PS5 – PS5 cena a wydajność

Okazuje się, że wydajność PS5 może nie być tak wysoka jak zapewnia nas Sony. Znany i ceniony leakster – Dusk Golem, stwierdził w jednym ze swoich ostatnich wpisów, że PlayStation 5 ma poważne problemy z renderowaniem obrazu w rozdzielczości 4K. Co ciekawe, Xbox Series X nie ma z tym najmniejszych problemów. To jednak nie koniec złych wieści, jego zdaniem, pomimo sporej różnicy w wydajności, PlayStation 5 będzie w dniu premiery konsolą droższą od Xbox Series X.

Rewelacje leakstera pokrywają się z innymi wieściami dotyczącymi ceny PS5. Sony ma ogromne problemy z wycenieniem swojej konsoli. Głównym celem producenta pozostaje utrzymanie jej w granicach 500 dolarów/euro, ale wówczas może to oznaczać, że będzie on tracił na każdym sprzedanym egzemplarzu. Według redakcji serwisu Bloomberg, koszt samych tylko materiałów niezbędnych do stworzenia konsoli PS5 to wydatek rzędu 450 dolarów. Dlatego w Polsce można spodziewać się jeszcze albo zmiany ceny PS5 na wyższą w dniu premiery albo… braku konsol do czasu aż Sony uzyska efekt skali i zmniejszą się koszty produkcji.

Kup/sprzedaj/wymień

Sprawdzaj co jakiś czas PS5 cena polska, jakie oferty są dostępne na naszej platformie i bądź na bieżąco z polskimi cenami PS5 i gier:

Gry PS5
Konsole i akcesoria PS5

Nowy serwis ogłoszeniowy GameTrade.com.pl SprzedajKupWymień gry i konsole. GameTrade nie pobiera żadnych opłat ani nie pośredniczy w transakcjach. Szukaj dobrych ofert w Twojej okolicy, znajdź najlepsze ceny lub wymień gry bezpłatnie. Zamieszczaj bezpłatne oferty, Specjalność GameTrade to wymiana gier, akcesoriów do gier oraz konsol między graczami. Wymiana gier jest bardzo prosta – dodaj ofertę zaznaczając w niej „wymiana”. Gotowe!

GameTrade – pomagamy w rozrywce. Sprzedaj gry, kup gry i sprzęt w najlepszej cenie w swojej okolicy oraz wymień gry za darmo. Korzystanie z serwisu oznacza wyrażenie zgody na warunki określone w Regulaminie oraz w Polityce prywatności.

Przejdź do góry